EN . .

Časté dotazy

Jak se dostanu do knihovny?

"Vědecká knihovna" je na ul. Lidická 1 ("U balvanu"), zastávka Hledej spojeníMHD: "U soudu" (linky 2, 5, 10, 13, 16, 19). "Městská knihovna" je Na Sadech 27, zastávka Hledej spojeníMHD: "Poliklinika sever" (linky 1, 2, 3, 4, 6, 9, 11, 14, 41). Na předměstích a sídlištích najdete další 4 pobočky (Pobočka Čtyři Dvory, Pobočka Rožnov, Pobočka Suché Vrbné, Pobočka Vltava).

Jak se mohu stát čtenářem?

K tomu stačí málo - přijít do jakékoli pobočky s platným občanským průkazem (nebo jinou veřejnou listinou, dokládající trvalý pobyt v ČR nebo EU), penězi na registrační poplatek a vyplnit přihlášku. U dětí do 15 let je třeba potvrzení rodičů

Podrobnější informace naleznete v našem knihovním řádu.

Kolik za to?

Roční registrační poplatek činí 150,- Kč (děti 40,- Kč) a platí pro všechna oddělení JVK i její pobočky. Při první návštěvě zaplatíte ještě 20,- Kč (děti 10,- Kč) za čtenářský průkaz. Podrobnosti najdete v ceníku.

Na co potřebuji registraci?

Průkaz je důležitý - bez něj si nebudete moci vypůjčit žádný dokument domů a nebudete moci využívat on-line služby. Dávejte pozor na ztrátu průkazu - může být zneužit. Pak např. náhradu za vypůjčené knihy budeme vyžadovat od vás. Proto doporučujeme - ztrátu průkazu ve vlastním zájmu nahlaste co nejdříve.

Jak knihovna nakládá s osobními doklady?

Knihovna zpracovává pouze osobní údaje poskytované čtenářem dobrovolně (více zde). Čtenář, který nedá souhlas se zpracováním osobních údajů, může užívat pouze služeb, které jsou poskytovány anonymně.

Platí mi stejný průkaz ve všech pobočkách?

Ano, průkaz je platný pro všechny pobočky knihovny.

Jak máte otevřeno?

V hlavních budovách v pondělí až pátek od 8:30 do 18:00. V budově na Lidická 1 a Na Sadech 27 máme otevřeno i v sobotu od 9:00 do 12:00. Podrobný přehled najdete na stránce otevírací doba.

Co jsou to on-line služby?

Čtenáři mají možnost prostřednictvím internetu nejen vyhledávat knihy v katalogu, ale také sledovat stav svého čtenářského konta (zjistit jaké knihy mají vypůjčené a kdy je mají vrátit), prodlužovat výpůjčky a zamlouvat si (rezervovat) publikace. On-line služby jsou dostupné pouze registrovaným čtenářům knihovny, jsou vystavovány v zabezpečeném prostoru a jsou přístupné po zadání hesla. Před prvním využitím je třeba on-line služby pro čtenáře, který má o ně zájem, aktivovat - k tomu je nutné navštívit knihovnu a registrovat se. Můžete se pro urychlení registrace doma předregistrovat.

Co všechno mohu v knihovně najít?

Knihy, encyklopedie, skripta, mapy, hudebniny, populárně-naučnou literaturu, beletrii, dětskou, normy, internet, CD, DVD, databáze... Přijďte a uvidite. Aktuální stav elektronického katalogu naleznete zde.

A jak mám najít právě tu knihu, kterou potřebuji?

V elektronickém katalogu přímo v knihovně nebo prostřednictvím internetu. V knihovně na Lidická 1 lze použít i lístkové katalogy. Je třeba vědět alespoň nějaké údaje, podle kterých budete vyhledávat (název, autora, téma, kterým se kniha zabývá apod.). V knihovně vám při vyhledávání rádi pomohou naši pracovníci.

Chtěl bych být informován o nových knihách, které máte ve fondu?

Můžete se každý měsíc podívat na seznam nových titulů na stránce knihovny.

Dále je pro vás připravena služba "Zasílání novinek". V katalogu si zadáte přesný dotaz (např. knihy o digitální fotografii), dotaz uložíte a určíte si, jak často máme zasílat na vaši mailovou adresu informace o titulech, které odpovídají vašemu dotazu. Více informací najdete zde.

Jak je to vlastně s půjčováním?

Kolik si mohu půjčit domů knih?

Nestanoví-li výpůjční řády jednotlivých půjčoven jinak, můžete si vypůjčit mimo knihovnu maximálně 30 knihovních jednotek. Ale doporučujeme trochu střídmosti - výpůjční lhůta je stanovena většinou na 30 dní, poplatky z prodlení za překročení lhůty jsou relativně vysoké. Takže - raději méně titulů a včas vrátit. Vracet můžete v jakékoli půjčovně, nejen v té, kde jste si knihy a časopisy vypůjčili. A před budovami Lidická 1, Na Sadech 27a Pobočka Čtyři Dvory jsou pro vracení 24 hodin denně k dispozici biblioboxy.

Mohu si všechny publikace vypůjčit domů a hned?

To vám nemůžeme vždy zaručit. Fond Jihočeské vědecké knihovny čítá přes 1,2 milionu svazků (přes 0,5 miliónu titulů). Tak veliký fond nemáme soustředěný na jednom místě, kromě volných výběrů v pobočkách, v budově Na Sadech 27, příruček jednotlivých oddělení jsou knihy většinou ve skladech a depozitářích. Knihy je nutné objednat, ke čtenáři se dostanou druhý pracovní den.

I pak se vám však může stát, že danou publikaci vám umožníme studovat pouze prezenčně, v některé z našich studoven. Týká se to vzácnějších druhů knih, časopisů, map apod. Část fondu je určena k prezenčnímu studiu i ze studijních důvodů - jedná se o různé encyklopedie, všeobecné příručky, slovníky, průvodce apod. Ty pak najdete ve studovnách, v příručních knihovnách jednotlivých oddělení apod. Takové knihy musí být stále k dispozici, tzn. že se půjčují pouze prezenčně.

Jak dlouho mohu mít knížku půjčenou?

Ve většině případů se jedná o lhůtu 30 dnů. Některé typy dokumentů však půjčujeme na dobu kratší - tyká se to jednotlivých čísel časopisů (2 týdny), CD, DVD a norem (2 týdny), některých titulů beletrie (2 týdny). O všech těchto výjimkách vás budou informovat pracovnice při půjčování a výdeji publikací.

Mohu si prodloužit dobu, po kterou budu mít knihu vypůjčenou?

Vypůjčené knihy si můžete 3x prodloužit. Musí být splněny tyto podmínky - máte zaplacený registrační poplatek, danou knihu nepožaduje jiný čtenář. Prodlužovat můžete buď osobně - návštěvou knihovny, telefonicky, prostřednictvím elektronického katalogu nebo e-mailu pult@cbvk.cz.

Jsem student vysoké školy. Mohu si potřebnou literaturu půjčit na celý semestr?

Ne. Všichni naši čtenáři mají stejná práva - to znamená, že i jako student VŠ máte možnost půjčit si publikace na předepsanou výpůjční lhůtu, což je obvykle jeden měsíc. Samozřejmě si knihu můžete prodlužovat.

Mohu si sám zkontrolovat své výpůjčky? A jde to i přes internet?

Ano, je to možné pomocí elektronického katalogu (naši pracovníci Vám při registraci vysvětlí jak). Samozřejmě je katalog dostupný kdekoliv přes internet.

Kniha, kterou potřebuji, je vypůjčená. Mohu si ji zamluvit?

Ano, je třeba si knihu v elektronického katalogu rezervovat. Rezervovanou publikaci musí čtenář vrátit do konce výpůjční lhůty, nemůže ji prodloužit. O jejím vrácení vám zašleme zprávu - buď poštou, e-mailem nebo SMS. Poplatek za rezervaci je 6,- Kč.

Potřebuji půjčit knihu z jiné knihovny, do které se nedostanu. Zařídíte mi to?

Ano, prostřednictvím tzv. meziknihovní výpůjční služby se pokusíme pro vás knihu vypůjčit v jiné knihovně. Použijte objednávkový formulář MVS ve vašem čtenářském kontě. Další informace na mailu .

Kamarád říkal, že platil v knihovně pokutu. Jak se to může stát?

Každý druh dokumentu má stanovenou svou výpůjční lhůtu, tj. dobu, na kterou je čtenáři půjčován. Po uplynutí této lhůty náš knihovnický systém automaticky vypočítává poplatek z prodlení. U většiny publikací představuje 5,- Kč za každý započatý týden na jednu publikaci. Podrobnosti najděte v ceníku

Jsou v knihovně také časopisy?

Některé populární časopisy najdete na všech pobočkách a v budově knihovny Na Sadech - zde si můžete jednotlivá čísla časopisů půjčit i domů. Pozor, výpůjční lhůta je pouze 14 dní. V budově na Lidická 1 je speciální oddělení periodik, kde naleznete téměř kompletní soubor české produkce novin a časopisů. Časopisy a noviny lze studovat pouze na místě, starší ročníky je třeba objednat z depozitáře (na druhý den). Veškerá periodika jsou zpracována v elektronického katalogu. Nabízíme také zahraniční periodika v klasické i elektronické podobě ( online služba Pressreader). Některá periodika jsou dostupná taktéž v digitání podobě.

A co databáze?

Knihovna vlastní přístupová práva k řadě on-line databází (Anopress, EBSCO, ...).

Chci zjisti nějaké zajímavosti o jižních Čechách. Najdu je u vás?

Ano, v budově na Lidická 1 je specializované regionální oddělení. Zde najdete publikace o jižních Čechách, knihy regionálních autorů i jihočeských nakladatelství, jihočeský periodický tisk. V regionální databázi jsou kromě uvedených publikaci i vybrané články s regionální tématikou. Některá regionální periodika, monografie a mapy jsou dostupná taktéž v digitání podobě.

Pro seminární práci potřebuji udělat rešerši. Kam se mám obrátit?

Navštivte všeobecnou studovnu služby v budově na Lidická 1 (1. patro). Co je rešerše, kde ji objednat a soupis již zpracovaných rešerší naleznete zde.

Mohu si poslechnout a půjčit nějakou muziku?

V budově na Lidická 1 je specializované hudebni oddělení. Zde najdete obsáhlý fond hudebnin, fond gramofonových desek, kazet a CD. Je zde možné vypůjčit si i české filmy, dokumenty a seriály na DVD.

Kde najdu encyklopedie?

V příručkách jednotlivých oddělení. Nejúplnější nabídku našich i zahraničních encyklopedií pak naleznete v oddělení Lidická 1 - Studovna. Přehled dostupných encyklopedií.

Potřebuji vědět, jak přesně zní určitý zákon...

V oddělení Lidická 1 - Studovna je soustředěna kolekce Sbírky zákonů od r. 1918. Je k dispozici pouze prezenčně, máte možnost nechat si zhotovit kopii daného paragrafu apod.

Jak je to v knihovně s internetem?

Přístup k internetu máte zajištěn ve všech pobočkách knihovny. Pracovat na internetu je možné přes knihovní počítače nebo si přineste vlastní notebook, tablet nebo chytrý telefon - dostupné wi-fi Wifi připojení v prostorách knihovny. Internet i wi-fi je k dispozici pro naše čtenáře zdarma.

Mohu ve studovnách využívat vlastní notebook?

Všechny pobočky knihovny jsou pokryty signálem wi-fi Wifi připojení v prostorách knihovny. Ve studovnách jsou k dispozici přípojky ke zdroji elektrického proudu.

Má knihovna speciální oddělení pro děti?

Najdete jej v budově Na Sadech, kromě dětské literatury jsou zde rovně k dispozicii i počítače s přístupem k internetu.

Je knihovna přístupná osobám se zdravotním postižením?

Hlavní budovy (Lidická 1 a Na Sadech 27) jsou bezbariérové. V hudebním oddělení na Lidické jsou k dispozici zvukové knihy pro osoby s postižením zraku.

Jak je to s půjčováním e-knih?

E-knihy (elektronické knihy) nabízí naše knihovna k zapůjčení on-line nebo jako soubor na čtečkách. Podrobnější informace včetně návodu, jak si lze e-knihy on line stáhnout, naleznete zde.

Proč se nemohu přihlásit do svého čtenářského konta?

Pravděpodobně jste několikrát za sebou zadali chybné přihlašovací údaje (špatné číslo průkazu, e-mail nebo heslo). Systém v takovém případě na 15 minut přístup na váš účet zablokuje. Po této době blokace pomine a nové přihlášení se správnými údaji proběhne již v pořádku. Toto omezení je nasazeno z důvodu ochrany bezpečnosti proti automatickému hackování uživatelských účtů.

Bude mi končit nebo mi skončila platnost průkazu. Co mám dělat?

V případě, že vám bude končit platnost průkazu nebo vám již skončila, je nutné, abyste osobně navštívili jakoukoli pobočku naší knihovny. Platnost průkazu nelze prodloužit on-line. V knihovně vám na místě zkontrolují vaše osobní údaje dle platného občanského průkazu (tato kontrola, jednou za rok, je i ochranou pro vás - např. v případě ztráty průkazu jej nikdo nemůže zneužít) a vystaví průkaz nový nebo prodlouží platnost stávajícího průkazu. Roční poplatek lze uhradit na místě nebo on-line.

Nemůžete se přihlásit ke svému čtenářskému kontu?

Zkontrolujte si údaje, které pro přihlášení zadáváte. Pokud se přihlašujete do svého konta přes číslo čtenářského průkazu, musí začínat JVK****** (následuje číslo). Na svém čtenářském průkazu toto číslo naleznete na zadní straně. Přihlašování přes „stará čísla průkazů“, která nezačínala JVK, už není možné.
Pokud se chcete přihlašovat přes e-mailovou adresu, tak pouze v případě, že tento e-mail nepoužívá také někdo jiný (např. rodiče často uvádějí u konta dítěte shodný email pro doručování zpráv knihovny atp.). V takovém případě je nutné, aby se každá z těchto osob přihlašovala pouze číslem čtenářského průkazu (viz výše).

Jak používat bibliobox, když je knihovna zavřena?

Bibliobox je určen pro knihy vypůjčené na jakékoli pobočce JVK. Není nutné ke knihám nic přidávat (ani číslo průkazu) - všechny informace se nám objeví v našem knihovnickém systému při vracení. Dokumenty budou z čtenářského konta odečteny nejdéle první pracovní den po vhození do biblioboxu. POZOR! Nevhazují se dokumenty označené samolepkou s přeškrtnutým nápisem Bibliobox (jedná se většinou o cennější nebo objemnější svazky), dále CD, DVD - zde by mohlo dojít k poškození obalu nebo i dokumentu samotného. Bibliobox máte k dispozici na třech místech - před budovou knihovny Na Sadech, přímo v budově knihovny na Lidické (přístupné z venku, vlevo u vchodu) a před pobočkou ve Čtyřech Dvorech.

Nenašli jste odpověď ... pošlete svůj dotaz mailem.Poslední změna stránky: 30.12.2022 v 18.03
 

Doporučujeme z našeho fondu

Zobrazit v katalogu.  
 
Půjčte si elektronické verze nejnovějších českých titulů. Nabízíme více než 16081 titulů. Zobrazit v katalogu.  
 
Půjčte si domů Vaše oblíbené hudební tituly. Nabízíme více než 15825 titulů. Zobrazit v katalogu.  
 
Půjčte si Váš oblíbený film. Nabízíme více než 3400 titulů. Zobrazit v katalogu.  
 
Navštivte oddělení periodik na Lidické 1. Můžete si přečíst přes 23110 titulů. Zobrazit v katalogu.  
 
Digitální archiv periodik, monografií, map ... obsahuje přes 62212 titulů. Zobrazit digitální archiv.  
 
Zahrajte si doma společenské hry - půjčíme Vám je. Nabízíme více než 1091 her. Zobrazit v katalogu.